loux
14 مرداد 1401 - 13:18

شیرخوارگان حسینی دیار قومس گردهم آمدند/ دلداری رباب در ۱۵۰ مسجد

سمنان- آئین معنوی شیرخوارگان حسینی همزمان با اقصی نقاط ایران اسلامی، در ۱۵۰ مسجد، حسینیه و مهدیه استان سمنان با شور و شکوه خاصی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، همایش بزرگ شیرخوارگان حسینی امسال همانند سال‌های دیگر از صبح جمعه در ۱۵۰ نقطه استان سمنان شامل شهرها و روستاها و بخش‌ها و به میزبانی حسینیه‌ها، مساجد و تکیه‌ها و همچنین مهدیه‌های سیاه پوش عزای امام حسین (ع) برگزار شد.

خبرنگار مهرع)زنان استان سمنان با پوشاندن لباس‌های سبز و سیاه بر تن شیرخوارگان خود، دل‌هایشان را کنار دل حضرت رباب (س) قرار دادند و در سوگ شش ماهه دشت کربلا گریستند. مادرانی که آمده بودند تا بگویند که اگر در دشت کربلا نبودیم، امروز در میدان جهاد، حاضر هستیم و فرزندان مان را حسینی و هیئتی بار می‌آوریم.

س)مانبرگزاری مراسم در ۱۵۰ نقطه استان سمنان

برگزاری مراسم در ۱۵۰ نقطه استان سمنانبرگزاری مراسم در ۱۵۰ نقطه استان سمنانمسئول برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی در استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه این سوگواره بزرگ به یاد شیرخواره دشت کربلا و از سوی مجمع جهانی حضرت علی اصغر (ع) در ۱۵۰ نقطه استان سمنان برگزار شد، گفت: تقریباً در همه نقاط استان سمنان یک مراسم محوری موسوم به شیرخوارگان حسینی برگزار شد تا بتوانیم شاهد برنامه محوری عزاداری روز هفتم ماه محرم در این استان باشیم.

خبرنگار مهرع)عباس علی طالب بیدختی با بیان اینکه هفته گذشته و برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر و زیباتر این مراسم، پنج هزار دست لباس نوزادان از سوی خواهران بسیجی تهیه و به اقصی نقاط استان سمنان ارسال شد، ابراز کرد: البسه تهیه شده امروز بر تن شیرخوارگان حسینی، بر جلوه این سوگواره افزوده بود.

برگزاری مراسم محوری

برگزاری مراسم محوریبرگزاری مراسم محوریمسئول برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی با بیان اینکه این همایش بزرگ در مصلاها، تکیه‌ها، حسینیه و مهدیه‌های شهرستان‌های هشت‌گانه استان سمنان برگزار شد، افزود: برنامه محوری این مراسم صبح امروز در مصلای سمنان با حضور با شکوه مادران متدین این استان برگزار شد.

بیدختی در استان سمنان با بیان اینکه این مراسم همزمان با هفت هزار و ۵۰۰ نقطه کشورمان برگزار شد، گفت: ۴۵ نقطه جهان نیز میزبان این همایش هستند.

وی با بیان اینکه سعی کردیم در هر منطقه از استان سمنان علاوه بر مراسمی که در مساجد و تکیه‌ها وجود دارد، یک آئین محوری نیز داشته باشیم تا اثرگذاری این سوگواره تقویت شود، گفت: مادران در این مراسم یاد شیرخواره دشت کربلا را گرامی داشتند.

سوگ شیرخواره دشت کربلا

سوگ شیرخواره دشت کربلاسوگ شیرخواره دشت کربلامادران جوان استان سمنان امروز فرزندان خودشان را به آغوش کشیده و به مکان‌های برگزاری سوگواره شیرخوارگان حسینی آوردند تا بگویند که اگر ما در کربلا نبودیم، دلیلی نمی‌شود که امروز بنشینیم و دست روی دست بگذاریم ما امروز آمده‌ایم به یاری مولایمان ما امروز آمده‌ام تا حضرت رباب (س) را دلداری بدهیم ما امروز همه‌مان کنیز رباب هستیم.

س)مادران همچنین با تن پوش‌هایی به رنگ‌های سبز و مشکی و سرخ صحنه‌های زیبا را آفریدند. صحنه‌هایی از عشق و ارادت به شیرخواره‌ای که حافظ درباره حادثه شهادتش می‌سراید:

بلبلی برگِ گُلی خوش رنگ در منقار داشت و اندر آن برگ و نوا خوش ناله‌هایِ زار داشت گفتمش در عین وصل، این ناله و فریاد چیست؟ گفت ما را جلوهٔ معشوق در این کار داشت یار اگر ننشست با ما نیست جای اعتراض پادشاهی کامران بود، از گدایی عار داشت

عارامروز اینجا همه سوگواره برگ گلی هستند که امام حسین (ع) آن را در آغوش گرفت و حرمله گلوی نازنین دردانه امام را درید تا تشنه لب، نام و لقب کوچک‌ترین شهید دشت کربلا شود مادران امروز آمدند تا بگویند گریانیم. عزاداریم امروز آمده‌ایم تا از ته دلمان بگرییم.

ع)حرمله

منبع: مهر
شناسه خبر: 536243