تابلو نقش برجسته | مجسمه سازی حجمی

تابلو نقش برجسته

تابلو نقش برجسته نوعی هنر حجمی است که به نقاشی آمیخته شده است . در واقع  تکنیکی از برجسته سازی سطوح را که به طور معمول فاقد رنگ است را نقوش برجسته نامند . بااینکه نقوش بعد دار غالباً بدون رنگ در نظر گرفته می شوند ولی قابلیت رنگ پذیری و انجام رنگ های متنوع را نیز دارند . این هنر زیبای معاصر مرز بین مجسمه سازی و نقاشی را پیوند داده است .

در مجسمه سازی حجمی سه بعدی به صورت جدا ساخته شده و دارای مفهوم واحد می باشد. این اثر وابسته به زمینه ای نیست و می تواند به تنهایی در اماکن مختلف استفاده شود. این در حالی است که نقش برجسته نوعی از مجسمه سازی حجمی است که وابسته به زمینه بوده و به تنهایی و مستقل مورد استفاده قرار نمی گیرد . شاید نقوش برجسته را بتوان مجسمه هایی نامید که در ظرف خویش اسیر شده اند و قدرت انتقال مستقل را ندارند.

نقش برجسته طرحی محدود و بسته است که به اشیاء هم سطح بعد می بخشد . استفاده از تکنیک های نقاشی در طراحی اولیه و جان بخشی به ذهنیت هنرمند ، امری ضروری است که نمی توان آن را نادیده گرفت .

هر چند عمده موارد استفاده از این تکنیک در دیوارها و تابلوهاست ولی هنرمندان مجسمه ساز با رشد و ترقی این هنر توانسته اند بر روی اشیاء متنوعی تکنیک های نقش برجسته را اجرا نمایند .

برجسته سازی ظروف ، کوزه های سفالی ، اشیاء تزیینی ، قاب عکس ها و موارد بی شمار دیگر نمونه هایی از آمیزش هنر و خلاقیت می باشند که در منازل مدرن امروزی دیده می شوند .

ریشه تاریخی نقوش برجسته

استفاده از تکنیک های برجسته سازی سطوح تکنیک جدید نیست و در دوران مختلف به کار گرفته شده است .

حجاری روی سنگ نوعی از برجسته سازی است که با ساخت بعد بر روی دیواره های عظیم صخره ها سعی در انتقال مفاهیم خاصی داشته که اغلب مربوط به دوران تاریخی مشخصی است . این آثار بعد از گذشت قرن ها همچنان استوار خودنمایی می کنند .

تابلو نقش برجسته در ایران باستان

برجسته ترین نقوش بعد دار در ایران که برجسته سازی و یا حجاری شده اند مربوط به دوران هخامنشی است که تداعی‌گر تاریخ با شکوه ایران زمین است .با وجود لوازم ساخت ابتدایی و دشواری کار بر روی صخره ها و یا ستون های عظیم ، آثار مربوط به این دوران تا به امروز به یادگار مانده اند .

نقش رستم در خوزستان ، تخت جمشید درفارس و بیستون در کرمانشاه  از مهم ترین آثار حجاری و نقش برجسته بر روی دیواره صخره ها می باشند .

تابلو نقش برجسته
تابلو نقش برجسته

نقوش برجسته سفالی که اغلب بر روی ظروف و کوزه ها به کار گرفته می شد نیز هنری است که از گذشته های دور با انسان عجین شده است . آثار کاوش شده در باستان شناسی ، نشان دهنده قدمت این هنر زیباست که یادگار پیشینیان است .

 

قدیمی ترین اشیاء ایرانی که با تابلو نقش برجسته تزیین شده اند مربوط به دوران مادها و ایلامیان می باشند . در این کارها خلاقیت با هنر در هم آمیخته و اغلب نقوشی بر آمده از تخیلات از اشیاء بیرون آمده اند که هر کدام حاوی حکایت و داستانی کهن می باشد .

تابلو نقش برجسته
تابلو نقش برجسته

امروزه نقش برجسته بر روی سفال ، شیشه ، سرامیک ، چوب و انواع سطوح به کار گرفته می شود و کاربرد بسیاری در زیبا سازی و دکوراسیون ساختمان ها دارد .

 

پست‎های مرتبط:

سلام دنیا!

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت...

مجسمه هایی خلاقانه روی تنه درخت

مجسمه های چوبی  ساخته‌شده توسط هنرمندی رومانیایی به نام گابی...

Comments (1)

[…] خصوصاً وقتي دلخوري پيش آمده و كدورتي شكل گرفته باشد، ارزشمندترين هدايا نيز تأثير عاطفي و رواني گذشته را احيا نخواهد كرد و شكل […]

پاسخ

Theme Settings