فرهنگ هدیه دادن و آثارروانی آن

هدیه دادن

جامعه‌شناسان درباره فلسفه هدیه دادن مي‌گویند: «هدیه دادن  رسمي است كه نخستين بار از ايران برخاسته و به ساير نقاط جهان شيوع پيدا كرده است. در واقع رسم هدیه دادن ، هديه گرفتن و صله رحم رسمي است كاملاً ايراني كه از دوران باستان برخاسته و حدود 7 تا 8 هزار سال قدمت دارد.»

هدیه دادن
هدیه دادن

 فلسفه هديه از ديروز تا امروز

 

همين كاربرد هديه دادن در ايام قديم است. كه باعث حفظ روابط اجتماعي و عاطفي عميق ميان افراد و اقوام ايراني شده است .و بين آنها پيوستگي و پيوند اجتماعي برقرار كرد و بدين ترتيب هدیه دادن به عنوان يك سرمايه اجتماعي شناخته شد. سرمايه‌اي كه افراد آن را در موقعيت‌هاي مختلف به كار مي‌گرفتند. در قديم نه تنها هنگام شادي‌ها به يكديگر هديه مي دادند . بلكه برطبق يك رسم پسنديده ايرانيان در مراسم ختم و عزاداري تحفه‌هايي دلگرم‌كننده به يكديگر عرضه مي‌كردند.

در ايام قديم هديه‌ها شامل گل، ظروف سفالي و به طور كلي اشيا و وسايل دست‌ساز بودند.  و افراد براساس موقعيت و ويژگي فردي كه قصد هديه دادن به او را داشتند اشياي متفاوتي را هديه مي‌بردند. اما امروزه هدايا بيشتر رنگ مادي به خود گرفته به طوري كه صرفاً براي فخرفروشي به يكديگر هديه مي‌دهند

الهه شفايي،  مدرس دانشگاه در اين باره مي‌گويد: «از آنجا كه جامعه ما به سمت مادي‌گرايي پيش مي رود مسلماً ويژگي‌هاي شخصيتي افراد نيز به سمت و سويي حركت مي‌كند كه تمامي پديده‌هاي اطرافش را از دريچه ماديگرايي مي‌بيند و معتقدند هداياي مادي ارزشمندتر و ماندگارتر است.»

آثار رواني هديه‌دادن

 هدیه دادن چه به صورت مادي باشد و چه معنوي اثرات رواني زيادي دارد. زيرا فرد هديه دهنده به اين ارزش معنوي در ذات خود رسيده است كه اكنون وقت قدرداني، تشكر و احساس و ابراز همدلي و درك متقابل است و در عوض فرد هديه گيرنده نيز به ارزش معنوي آن پي خواهد برد.بنابراين سنخيت و نوع هديه با موقعيت پيش آمده و ويژگي‌هاي شخصيتي فردهديه گيرنده از اصل‌هاي بنيادي فلسفه هديه دادن است. بنابراين وقتي ما براي كودكي يك وسيله اسباب‌بازي مي‌خريم اين پيام را به او انتقال مي‌دهيم كه دنيايش را درك كرده‌ايم و همين مسئله آغازگر يك ارتباط عاطفي عميق‌تر مي‌شود.

ارزش هدیه

گاهي اوقات هديه‌اي گرانقيمت شادي زيادي به همراه دارد و صميميت را افزايش مي‌دهد اما در برخي موارد خصوصاً وقتي دلخوري پيش آمده و كدورتي شكل گرفته باشد، ارزشمندترين هدايا نيز تأثير عاطفي و رواني گذشته را احيا نخواهد كرد و شكل و نوع هديه در اين باره فرق مي‌كند. دكتر هدي خسروان در اين باره مي‌گويد: «براي رفع كدورت‌ها هديه ارزشمند گزينه مناسبي نيست و حتي ممكن است اتفاق ناگوار را جلوه نامطلوب‌تري ببخشد. در اين قبيل موارد بهتر است افراد با يك شاخه گل يا دعوت فرد دلگير شده به يك جلسه و نشست در فضايي مطلوب و صحبت‌كردن و يا عذرخواهي از او كدورت‌ها را رفع كنند. بنابراين درك موقعيت‌ها از اصل‌هاي نخستين در روابط صحيح اجتماعي و عاطفي است.

پست‎های مرتبط:

هدیه خلاقانه برای ولنتاین

یه هدیه خلاقانه رومانتیک و زیبا هر چیزی میتونه باشه،...

ایده هایی برای سورپرایز کردن

یکی از بهترین ایده های سورپرایز کردن دختر ها و...

چند ایده ی جالب برای ولنتاین

شاید شما هم  از آن افرادی هستید که دنبال یک...

Theme Settings